Bilgi Bankası
Biyolojik Gölet

Biyolojik yüzme havuzu veya biyolojik gölet fikri, doğanın bize yeraltı kaynaklarını eşsiz bir biçimde kullanarak sağladığı temiz suyu elde ettiği biyolojik taklite dayanır. Doğa en azını kullanır ve elindeki ile yetinir. Biyolojik filtre sistemleri de doğada filtrasyon özelliği en fazla olan ve çeşitli faydalı mikroorganizmalar ile desteklenmiş mineral tabakalarından oluşmaktadır. Mineral katmanları suyun filtrasyonunu hiçbir kimyasal kullanmadan tamamen doğal olarak sağlamaktadır.        

Biyolojik filtrasyona yardımcı olan en önemli diğer bir unsur da su içi bitkileridir. Özel olarak seçilip yerleştirilmiş bitkiler sayesinde su hem temizlenir hem de oksijen içeriği yönünden zenginleştirilir. Burada asıl hedeflenen sudaki azot ve fosfatın olabildiğince hızlı bir şekilde temizlenmesinin sağlanmasıdır. Bu şekilde yosun oluşumu, sudaki azot ve fosfatın artması engellenir. Oksijensiz bölgeler oluşturularak da nitrat sorunu çözülebilir. Su sıcaklığının fazla yükselmesi engellenmelidir. Bunun için suyun derinliği ve su sirkülasyonu oldukça önemli bir etkendir.

Tüm bunların haricinde yapılması gereken yüzeydeki yaprakların ve organik atıkların olabildiğince hızlı bir şekilde alandan uzaklaştırılmasıdır. Bakım sürecinde hiçbir kimyasal kesinlikle kullanılmamalı ve denge bozulmamalıdır. Biyolojik havuz kendi içinde, suyun filtre edildiği mineral alanı, filtre bitkilerinin bulunduğu bölüm ve içinde yüzülebilen alan olarak üç bölümden oluşur.

Biyolojik gölet ve biyolojik yüzme havuzlarının yapımında kullanılan uzun ömürlü biyolojik arıtma sistemi, doğal yöntemlerle suyu arıtarak sürekli biyolojik dengenin kurulmasını sağlar. Sistemin temeli kontrollü su döngüsüne dayanır. Bir süpürücü (skimmer) aracılığı ile havuz yüzeyinden su emilir ve kabaca süzülür. Ön temizliğe tabi tutulmuş su özel filtre alanına pompalanır, biyolojik yöntemlerle arıtılır ve tekrar havuz ortamına aktarılır.

Filtre sisteminin teknik bileşenleri:

- Biyolojik filtre alanı.
- Yüzeysel emiş yapan skimmerler.
- Pompa sistemi.
- İsteğe bağlı su bitkileri ve dikim alanı.
- Bakım için gerekli araçlar (robot, fırça, ağ, çökelti filtresi)

Büyük Çamlıca Peyzaj olarak Gaziantep ve İstanbul’da Balena Grubu ile yürüttüğümüz biyolojik gölet ve yüzme havuzu projelerimizde bu sistemler kullanılmış ve çok güzel sonuçlar elde edilmiştir.

Dünyanın en büyük biyolojik göleti olarak bilinen Antepia Projesi Biyolojik Göleti 33.150 m² yüzey alanına sahiptir. Eylül 2012 tarihinde imalatı başlamış ve Şubat 2013 te gölet projesi tamamlanmıştır. Toplam 1200 m² biyolojik filtrasyon alanı bulunmaktadır. Bu alanlar peyzaj alanlarının kullanımını kısıtlamaması için toprak altına gizlenmiştir. Bitkisel tasarımları ve peyzaj alanı ile gölet birleşim detaylarının ön planda tutulduğu bu projede eşsiz doğa manzarası ile buluşan site sakinleri kokusuz, istenmeyen haşere ve canlılardan uzak canlı, berrak bir su ile buluşmanın keyfini yaşamaktadırlar.

Türkiye’de bir ilk olan ve oldukça büyük bir alana sahip Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin halka açık yüzme havuzu olarak dizayn etmiş olduğu Allaben Biyolojik yüzme havuzudur. Avrupa’da doğaya dönüş ve suyun kullanımında mükemmeliyet ödülleri alan yüzme havuzu projelerinin benzeri bir ilk olarak Türkiye’de Büyük Çamlıca Peyzaj ve Balena Grubu tarafından tamamlanmak üzeredir. Toplam olarak 5.250 m² yüzey alanına sahip ve 1250 kişinin faydalanabileceği şekilde yapılmaktadır. Bu alan çocuk havuzu, küçük havuz ve derin havuz olmak üzere üç kısımdan oluşmaktadır.

Büyük Çamlıca Peyzaj ve Balena Grubu olarak Sinpaş Liva Projesi, Antepia Projesi ve Allaben Biyolojik Yüzme Havuzu Projelerinde oldukça iyi sonuçlar elde edilmiştir. Bu güzel sonuçlar yeni projelerimize ışık tutmakta ve bizlere başarımızın onurunu yaşatmaktadır.